Terapie hrou je nedirektivní metoda, kde se děti (cca 3 – 8/10 let) mohou pomocí hry vyrovnávat se svými příjemnými i nepříjemnými prožitky. Mohou si v bezpečném prostředí vyzkoušet různé vzorce chování, hranice své i hranice druhého. V tomto věku je složité něco sdělovat slovy, zde se mohou vyjádřit formou hry.

Děti mohou projevovat své pocity ve společnosti vyškoleného terapeuta, který je chápe a přijímá je bez jakéhokoli hodnocení. Ve hře se může realita nejen vyjádřit, ale také přetvářet, dítě se začne cítit v situaci lépe a snadněji pak zvládá daný problém či nepohodu.

Terapeut na dítě nikdy nespěchá, nechává dítěti tolik času, kolik potřebuje. Také mu nevnucuje aktivity, které ze svého pohledu považuje za vhodné, ale o podobě hry nechává rozhodnout samotné dítě. Terapeut spoléhá na sebeúzdravné mechanismy dítěte a vytváří optimální podmínky pro seberozvoj dítěte. 

Přibližně po 5 setkáních s dítětem také probíhá konzultace s rodiči, kde se reflektuje průběh terapie, postřehy, změny a případné ukončování či pokračování terapie. Délka spolupráce se odvíjí od specifik a daného problému dítěte, ale nejčastěji se uskuteční 10-15 setkání. Délka setkání s dítětem je 45 minut, s rodiči 1 hod.